Блог

Як долають піратство в світі та як це роблять в Україні

Як долають піратство в світі та як це роблять в Україні

У 2000-х роках онлайн-світ поглинула перша хвиля боротьби із піратством: керуючись думкою, що попит контролює пропозицію, влада полювала за користувачами піратських сайтів — в США та Франції впровадили систему “Трьох ударів”. Це схоже на дзвінки перед театральною виставою: у користувача було два безкарних попередження, що він дивиться крадене відео, на третє ж попередження провайдер блокував або доступ до сайту, або до інтернету.

У 2010-х роках тактику змінили. Правовласники та держоргани націлилися на кожну ланку екосистеми піратства: піратські сайти, провайдери, хостери, рекламодавці й платіжні системи. Цим підходом керуються й досі і називають його Follow the money. Його й перейняла Україна: у нас прийняли закон, завдяки якому правовласник може подати заяву аби заблокувати доступ до сайту-порушника. Також ми боремося з нелегальними рекламодавцями: щокварталу на blacklists.org.ua ініціатива “Чисте небо” викладає список сайтів, що крадуть контент. Ще ми спостерігаємо за брендами, які дають свою рекламу на нечесних сайтах: якщо очевидно, що розміщення реклами певного бренду не випадкове, а систематичне — такі бренди потрапляють до списку на сайті УАПА як рекламодавці, що фінансують піратів.

Маркетинг також залучають до боротьби з піратством. В США була кампанія з основним месседжем “Піратство позбавляє їх роботи”, де відомі персонажі грілися біля бочки з багаттям, як безхатченки. В Україні, мабуть, всі знають вислів “Додивитесь у поліції,” — попередження перед сеансом у кінотеатрах, де охоронник хапає камкордера за руку.